بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی
یکشنبه هفتم تیر ۱۳۸۸
منابع انرژی : هشت راهکار برای رهایی از سوختهای فسیلی ...  

وابستگی به منابع نفتی رو به اتمام و سوختهای فسیلی علاوه بر آثار منفی بر روی محیط زیست در آینده ای نه چندان دور بر روی اقتصاد تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت. استفاده از منابع جایگزین انرژی از راه حلهایی است که کشورهای بسیاری استفاده از آن را آغاز کرده اند.

با وجود اینکه ایران یکی از بزرگترین کشورهای نفت خیز جهان به شمار می رود اما شاید طی "86 سال آینده" این افتخار بزرگ به بحرانی عظیم و لاینحل تبدیل شود. در حالی که حرکت گسترده کشورهای جهان به سوی تولید و استفاده از انرژی مشهور به انرژی سبز، پاک، قابل احیا، دوستدار محیط زیست و یا انرژی آینده از سالهای پیش آغاز شده است می توان دید که مسئولان با تکیه بر منابع نفتی و گازی توجه چندانی به همسو شدن با دیگر کشورهای جهان از خود نشان نداده اند.

تصور اینکه اتمام منابع نفتی پس از مدت اعلام شده اخیر چه عواقبی را برای ایران در بر خواهد داشت، امری غیر قابل تصور نیست. علاوه بر این بی توجهی و نامهربانی های مکرر نسبت به منابع زیست محیطی مانند معادن، دریاها، دریاچه ها و رودها نیز امید چندانی را برای امکان استفاده از آنها به عنوان منابع حاشیه ای انرژی باقی نخواهد گذاشت.

به زودی 170 کشور جهان در اجلاس آب و هوای سازمان ملل در کوپنهاگن معاهده جدیدی را جایگزین معاهده منقضی شده کیوتو خواهند ساخت. آگاهان بر این باورند که همکاری کشورها در این اجلاس غیر قابل تصور خواهد بود. اتفاق نظری که درباره بحران زیست محیطی و انرژی بر پایه علم در میان ملتها به وجود آمده است، جوامع بین المللی را به سمتی هدایت می کند که تا سال 2050 میزان انتشار گازهای دی اکسید کربن، متان و دیگر گازهای گلخانه ای نسبت به سال 1990 تا 80 درصد کاهش پیدا کند.

چنین حجم کاهشی به معنی بازآفرینی اقتصاد جهانی انرژی خواهد بود و هر نقصی در آن می تواند منجر به فاجعه ای عظیم شود. از روشهای شناخته شده برای آغاز چنین تغییری استفاده از منابع جایگزین انرژی یا منابع انرژی پاک است که در ادامه به برخی از معمول ترین آنها و میزان مورد نیاز این انرژی تا سال 2025 اشاره خواهد شد. (ارقام اعلام شده توسط نشریه پاپ ساینس متعلق به کشور آمریکا است تا متناسب با جمعیت بالا و میزان مصرف انرژی بتوان انرژی مورد نیاز کشورهای دیگر را تخمین زد) :

انرژی خورشیدی:

استفاده از این انرژی با ارائه حجم گسترده و متنوع تجهیزاتی که توانایی تبدیل نور خورشید به انرژی پاک را دارند، دیگر نیازمند صفحات عظیم، سنگین وزن و پرهزینه خورشیدینخواهد بود. ابزارهایی مانند لایه های خورشیدی و صفحات خورشیدی حرارتی در حال شتاب بخشی عظیمی به صنایع خورشیدی هستند.

بر اساس محاسبات در حال حاضر میزان تولید انرژی خورشیدی 12.4 گیگا وات اعلام شده است که تا سال 2050 این میزان باید به دو هزار گیگا وات افزایش پیدا کند. شیوه ای مانند شیوه تمرکز حرارت خورشیدی یا CST از جمله راه حلهایی است که از بازدهی انرژی بالایی برخوردار است. در این شیوه ردیفهای وسیعی از آینه ها نور خورشید را متمرکز کرده و حرارت و الکتریسیته به وجود می آورند. بسیاری بر این باورند که استفاده از این شیوه برای تولید انرژی خورشیدی تنها راهی است که می توان با استفاده از آن انرژی را در سطح تراوات تولید کرد.

انرژی آب:

انرژی هیدروالکتریکی در حال حاضر تنها هفت درصد از انرژی الکتریکی کشوری مانند آمریکا را تامین می کند. تنها راه گسترش میزان تولید این انرژی بدون نیاز به احداث آب بندها و سدهای متعدد که خسارات اکولوژیکی فراوانی را در بر خواهد داشت، می توان از منابع غیر طبیعی انرژی هیدرولیکی مانند استفاده از انرژی امواج، رودها و جزر و مد استفاده کرد. در حال حاضر میزان انرژی هیدروالکتریکی تولید شده 31 گیگا وات است که تا سال 2050 این میزان باید به 67 گیگا وات افزایش پیدا کند. این انرژی با استفاده از تجهیزاتی توربین مانند تامین می شوند که انرژی موجود در جریانها آبی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. برخی از این توربینها تنها در یک جهت و برخی از آنها توانایی حرکت در چند جهت را دارند. متخصصان معتقدند این شیوه از تولید انرژی پاک، یکی از ارزان قیمت ترین شیوه های به شمار می رود و هزینه ای برابر چهار تا هفت سنت در هر کیلووات بر ساعت خواهد داشت.

سوختهای زیستی:

اتانول یکی از پر مصرف ترین سوختهای زیستی کنونی به شمار می رود اما تا کنون مشکل چندانی را از بحران انرژی جهان را رفع نکرده است. دانشمندان در تلاشند مواد و پسماندهای فراوانی از قبیل نیشکر، خزه ها، فاضلاب و حتی پسماندهای پزشکی را به سوختهای زیستی کارآمد برای استفاده در سیستم حمل و نقل و تولید انرژی الکتریکی تبدیل کنند. میزان تولید حال حاضر سوختهای زیستی 643 هزار بشکه در روز است که این تعداد تا سال 2050 باید به 34 میلیون بشکه در روز ارتقا پیدا کند.

یکی از بزرگترین منابع انرژی زیستی در ایتالیا، کانالهای آبی شهر ونیز است و در حال حاضر پروژه ای 272 میلیون دلاری در انتظار استفاده از خزه های روئیده شده در این کانالها است. این خزه ها در رآکتور زیستی پلاستیکی هشت متری رشد داده شده و توسط دی اکسید کربن خود گیاه بارور می شود. سپس خزه ها خشک و فشره شده و به مایعی روغن مانند تبدیل خواهد شد که به عنوان سوخت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. چنین پروژه ای تا سال 2011 قادر به تولید 40 مگاوات انرژی خواهد بود که می تواند انرژی مورد نیاز بندرگاه های شهر و شبکه برق کانالهای آبی شهر را تامین کند.

انرژی باد:

یکی از مهمترین اصول دستیابی به انرژی باد، موقعیت قرار گیری توربینهای بادی است. از بهترین موقعیتهای قرار گیری این توربینها سطح دریاها اعلام شده است که علاوه بر استفاده از شدت بیشتر جریان باد، مزاحمت برای ساکنینی را که به دیدن مزارع بادی در برابر محل سکونت خود علاقه ای ندارند، برطرف می سازد. میزان تولید انرژی بادی برای برابری با نیازهای انرژی انسان از 94 گیگا وات کنونی باید به دو هزار گیگا وات در سال 2050 برسد. در حال حاضر مزارع بادی سواحل اقیانوس اطلس سالانه توانایی تولید 900 گیگا وات انرژی را دارند اما به دلیل عمق بالای آب امکان اتصال توربینهای بادی به بستر دریا در آبهای این سواحل وجود ندارد.

با این حال پروژه ای در کشور نروژ در حال شکل گیری است که طی آن توربینها بر روی سطحی شناور بر روی آب دریا قرار خواهند گرفت و نیازی به اتصال مستقیم به بستر دریا را نخواهند داشت. در عوض این صفحات شناور با کمک سه کابل به بستر دریا اتصال یافته و احتمال واژگون شدن توربینها تحت تاثیر امواج قدرتمند از بین خواهد برد.

انرژی هسته ای:

میزان تولید انرژی هسته ای در سال جاری 372 گیگا وات اعلام شده است که این میزان باید تا سال 2050 به 700 گیگا وات برسد. در میان تمامی منابع انرژی بدون کربن، انرژی هسته ای تنها منبعی است که در سطحی گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این انرژی در حال حاضر 21 درصد از نیازهای انرژی الکتریکی ایالات متحده را پوشش می دهد که در عین حال نگرانی مردم را نیز بر می انگیزد. فاجعه چرنوبیل، استفاده از مواد هسته ای، زباله های رادیو اکتیو که تا هزاران سال اثر مرگبار خود را از دست نمی دهند همه به این مفهوم هستند که قبل از گسترش این انرژی به منظور مقابله با گازهای گلخانه ای، ابتدا باید رآکتوری ساخته شود که احتمال بروز هر نوع خطر ناشی از شکافتن هسته اتم را به صفر برساند.

انرژی حرارت زمینی:

کشورهایی مانند آیسلند که از نظر زمین شناسی فعال به شمار می روند توانایی بیشتری برای استفاده از انرژی زمین برای تامین نیازهای انرژی خود خواهند داشت. دیگر کشورها که چنین توانایی ندارند می توانند از گسترش این انرژی در جهان استفاده کنند. تخمینها نشان می دهد که در حال حاضر میزان تولید این انرژی 10 گیگا وات است و تا سال 2050 این میزان باید تا 700 گیگا وات افزایش یابد.

سوختهای فسیلی پاک تر:

در صورتی که قوانین محدودیت کربن تصویب شود، استفاده از ذغال سنگ، کثیف ترین سوخت فسیلی جهان، کاهش چشمگیری خواهد یافت. با این حال سوختهای فسیلی برای دهه های آینده نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت که به منظور مقابله با آن می توان از فناوری جذب کربن تا زمان قطع کامل استفاده از آنها استفاده کرد.

سال 2050 نیازمند سه هزار و 830 گیگا وات انرژی فسیلی پاک شده خواهد بود تا بتوان با استفاده از آن مقداری از نیازهای انرژی را تامین کرد. یکی از بهترین شیوه های جاذب کربن شیوه تبدیل کربن به سیمان است. در این شیوه دی اکسید کربن موجود در هوا وارد آب دریا شده و با منیزیم و کلسیم موجود د رآب ترکیب می شود. نتیجه این ترکیب نوعی سنگ آهک ترکیبی خواهد بود که در نهایت می توان آنها را به شکل سیمان بهبود داده و مورد استفاده قرار داد. در حال حاضر این شیوه بهترین و کم هزینه ترین شیوه برای جذب دی اکسید کربن سوختهای فسیلی به شمار می رود.

نسل جدید شبکه الکتریکی:

حتی در صورتی که از تمامی منابع انرژی پاک جهان استفاده شود قدمی حیاتی باقی خواهد ماند که طی آن شبکه الکتریکی جهان باید بازسازی شود. شبکه الکتریکی آمریکا یکی از پیچیده ترین و بزرگترین سیستمهای الکتریکی در جهان است که در عین حال فرسوده و قدیمی شده و سالانه هزینه ای برابر 150 بیلیون دلار را به دوش دولت این کشور می گذارد. ایده ساخت شبکه ای هوشمند که بتواند هوشمندانه جریان برق را هدایت کند در حال پیوستن به واقعیت است. در واقع شبکه های الکتریکی کشورها نیازمند ترمیم و بهبودی عظیم هستند که توانایی انطباق با منابع متعدد انرژی پاک را که عملکرد آنها ارتباط مستقیمی با شرایط زیست محیطی دارد، به دست آورند. شبکه هوشمند الکتریسیته می تواند اوج مصرف را در طول روز تعیین کرده و خود را با منابع مختلف انرژی و نیاز کاربران انطباق دهد.

به چنین شبکه ای از حسگرها و رایانه های متعددی تشکیل خواهد شد که مصرف کنندگان در این شبکه به راحتی قادر به کنترل میزان مصرف خود خواهند بود. در این صورت علاوه بر کنترل و کاهش میزان مصرف، مقادیر زیادی از انرژی الکتریکی در انواع باطریهای خانگی و صنعتی ذخیره خواهند شد تا از به هدر رفتن انرژی با ارزش جلوگیری شود.

در حال حاضر باراک اوباما بسته تشویقی 11 بیلیون دلاری را به تحقیقات و ارائه شیوه های مختلف تولید شبکه هوشمند الکتریکی اختصاص داده است. در واقع کشورهای زیادی تلاشهای خود را به منظور تولید و گسترش چنین شبکه ای به صورت رسمی و غیر رسمی آغاز کرده اند.

مهر

یکشنبه هفتم تیر ۱۳۸۸
انرژي خورشيدي اروپا با ساير انرژيها رقابت مي‌كند ...  

انجمن صنعت فتوولتائيک اروپا در گزارشي اعلام کرد با رفع موانع بوروکراسي، فناوري پيلهاي خورشيدي فتوولتائيک مي تواند تا سال 2020 به منبع انرژي تجديدپذير و قابل رقابت با ساير منابع انرژي تبديل شود.

EPIA (انجمن صنعت فتوولتائيک اروپا) در راستاي مطالعه اي با عنوان SET for 2020 نشان داد که در شرايط فعلي، انرژي فتوولتائيک خورشيدي تنها يک درصد از تقاضاي بازار اروپا را به خود اختصاص داده است اما اين ميزان تا سال 2020 مي تواند به چهار درصد و حتي 6 درصد از تقاضاي بازار انرژي الکتريکي اتحاديه اروپا افزايش يابد.

اين درحالي است که براي دستيابي به رقم 12 درصد تغييرات ريشه اي چه از نظر فني و چه از نظر رفع موانع بوروکراسي نياز است.

براساس گزارش گاردين، فناوري فتوولتائيک در ميان تمام منابع انرژيهاي تجديدپذير، سريعترين رشد را به ثبت رسانده است که مي تواند هزينه هاي خود را در آينده اي نزديک نسبت به ساير منابع انرژي کاهش دهد.

"وينفرد هافمن" رئيس EPIA در اين زمينه گفت: "نسل الکتريسيته فتوولتائيکي از سال آينده در بسياري از بخشهاي جنوب اروپا وارد عرصه رقابت با ديگر انرژيهاي تجديدپذير خواهد شد."

در حال حاضر هزينه انرژي خورشيدي در حدود 2/0 تا 4/0 يورو در کيلووات است که اين ميزان چهار تا هشت برابر گرانتر از برق توليد شده از سوختهاي فسيلي است.

مهر

پنجشنبه چهارم تیر ۱۳۸۸
نصب شبکه توربینهای بادی در آمریکا با قدرت تامین انرژی بادی دنیا ...  
 

دانشمندان آمریکایی با انجام محاسبات دقیقی نشان دادند که با نصب یک شبکه از توربینهای بادی در آمریکا می توان تمام انرژی بادی دنیا را تامین کرد.

محققان دانشگاه هاروارد بوستنون در محاسبات خود نشان دادند که با راه اندازی یک شبکه از توربینهای بادی با توان 5/2 مگاوات در سرزمینهای غیرجنگلی، در فضاهای غیر شهری و در محلهای بدون یخبندان به روشی که به محیط زیست آسیب نرسد می توان انرژی بادی تمام دنیا را تامین کرد حتی اگر این شبکه تنها از 20 درصد ظرفیت خود استفاده کند.

این شبکه توربینهای بادی انرژی را تولید می کنند که 40 برابر بیش از مصرف جهانی انرژی الکتریکی و بیش از پنج برابر مصرف اشکال مختلف انرژیها در سطح جهانی است.

درحال حاضر انرژی بادی 42 درصد از تمام منابع تولید برق آمریکا را به خود اختصاص داده است.

این تحقیق با استفاده از داده های ارائه شده از سیستم GEOS-5 DAS ناسا و برپایه شبیه ساز میدانهای بادی انجام شده است.

این دانشمندان با شبیه سازی سه هزار و 300 کیلومتر مربع، سرعت باد در فضاهای غیرشهری، غیر جنگلی و بدون یخبندان را در کنار شدت هوا، فاصله میان توربیها و ابعاد پره های این توربینها محاسبه کردند و به این نتایج دست یافتند.

چهارشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۸
بام خانه ها به نیروگاه تبدیل می شود ...  
 

محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک در تلاش برای تولید انبوه صفحات خورشیدی هستند که به دلیل شفافیت و قابلیت انعطاف می توان از آنها در فضاهای بام خانه ها استفاده کرده و میزان تولید انرژی پاک را افزایش داد.

 صفحات خورشیدی شفاف و قابل انعطاف با نام اختصاری BIPV می توانند جایگزینی مناسب برای صفحات خورشیدی حجیم کنونی که از شیشه های ضخیم یا سیلیکون و قالبهای سنگین فلزی ساخته می شوند، به شمار روند.

لایه های قابل انعطاف خورشیدی در عین حال از نظر هزینه نصب نسبت به صفحات رایج بسیار مقرون به صرفه بوده و طول عمری برابر 25 سال خواهند داشت. در حال حاضر حجم بزرگ صفحات خورشیدی و هزینه گزاف خرید و نصب آنها استفاده از این تجهیزات را با محدودیت مواجه کرده است.

محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک معتقدند بر روی بام خانه ها فضاهای بی استفاده زیادی وجود دارد که می توان از آن در تولید انرژی استفاده کرد. در این صورت صفحات خورشیدی قابل انعطاف را می توان به راحتی در این فضاها گنجانده و مورد استفاده قرار داد.

این صفحات قابل انعطاف با استفاده از تعدیل لایه های تلفیقی، شیوه ای که در حال حاضر در تولید نمایشگرهای LED استفاده می شود تولید خواهند شد. فناوری این شیوه در دهه 1990 توسط محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک ابداع شده و از سال 2000 شرکت Vitex با ثبت پروانه این ابداع از آن در تولید 15 مورد متفاوت از جمله صفحات خورشیدی و نمایشگرهای مسطح مورد استفاده کرد.

اکنون با استفاده از این شیوه محققان در حال تولید صفحات قابل انعطافی هستند که در صورت موفقیت می تواند از هزینه های تولید صفحات خورشیدی به میزان قابل توجهی کاسته و در عین حال با تلفیق با نوع معماری مدرن ساختمانها تولید انرژی پاک را در شهرهای بزرگ افزایش دهد.

سه شنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۸
بام خانه ها به نیروگاه تبدیل می شود ...  
 محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک در تلاش برای تولید انبوه صفحات خورشیدی هستند که به دلیل شفافیت و قابلیت انعطاف می توان از آنها در فضاهای بام خانه ها استفاده کرده و میزان تولید انرژی پاک را افزایش داد.

صفحات خورشیدی شفاف و قابل انعطاف با نام اختصاری BIPV می توانند جایگزینی مناسب برای صفحات خورشیدی حجیم کنونی که از شیشه های ضخیم یا سیلیکون و قالبهای سنگین فلزی ساخته می شوند، به شمار روند.

لایه های قابل انعطاف خورشیدی در عین حال از نظر هزینه نصب نسبت به صفحات رایج بسیار مقرون به صرفه بوده و طول عمری برابر 25 سال خواهند داشت. در حال حاضر حجم بزرگ صفحات خورشیدی و هزینه گزاف خرید و نصب آنها استفاده از این تجهیزات را با محدودیت مواجه کرده است.

محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک معتقدند بر روی بام خانه ها فضاهای بی استفاده زیادی وجود دارد که می توان از آن در تولید انرژی استفاده کرد. در این صورت صفحات خورشیدی قابل انعطاف را می توان به راحتی در این فضاها گنجانده و مورد استفاده قرار داد.

این صفحات قابل انعطاف با استفاده از تعدیل لایه های تلفیقی، شیوه ای که در حال حاضر در تولید نمایشگرهای LED استفاده می شود تولید خواهند شد. فناوری این شیوه در دهه 1990 توسط محققان موسسه ملی نورث وست پاسیفیک ابداع شده و از سال 2000 شرکت Vitex با ثبت پروانه این ابداع از آن در تولید 15 مورد متفاوت از جمله صفحات خورشیدی و نمایشگرهای مسطح مورد استفاده کرد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، اکنون با استفاده از این شیوه محققان در حال تولید صفحات قابل انعطافی هستند که در صورت موفقیت می تواند از هزینه های تولید صفحات خورشیدی به میزان قابل توجهی کاسته و در عین حال با تلفیق با نوع معماری مدرن ساختمانها تولید انرژی پاک را در شهرهای بزرگ افزایش دهد.

دوشنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۸
اولین توربین بادی جهان ارائه شد ...  
 اولین توربین بادی شناور جهان طی هفته جاری به سواحل نروژ حمل شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

این نوع توربینهای بادی که در سواحل نروژ به آب خواهند افتاد می تواند در دور کردن مزارع بادی از مناطق شهری و کاهش میزان مزاحمتهای این مزارع برای ساکنان منطقه موثر واقع شود.

از دیگر مزایای استفاده از چنین توربینهایی بهبود عملکرد خود توربینها است زیرا در سطح دریا بادهای قدرتمند در سطحی عظیم در وزش هستند و به همین دلیل میزان تولید انرژی توربینها را افزایش خواهند داد.

توربینهای2.3 مگاواتی Hywind توسط شرکت زیمنس تولید شده اند و به مدت دو سال در سواحل نروژ مورد استفاده آزمایشی قرار خواهند گرفت. این سیستمهای تامین انرژی پاک با استفاده از کابلهایی 100 متری از سه قسمت به بستر دریا متصل خواهند شد. با وجود اینکه هزینه ایجاد نیروگاههای بادی ساحلی نسبت به نیروگاههای بادی شناور بسیار پایین تر تخمین زده شده است، متخصصان معتقدند با گذشت زمان هزینه های احداث نیروگاه های شناور نیز کاهش یافته و مقرون به صرفه خواهد شد.

مزارع شناور بادی در آینده ای نه چندان دور در سواحل آمریکای شمالی شبه جزیره آیبری و سواحل نروژ و انگلستان احداث شده و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کشورهایی که برای تامین انرژی پاک با کمبود فضا یا کمبود شدت وزش باد مواجهند می توانند از مزارع بادی شناور به شکلی موثر استفاده کنند.

مهر

دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸
بزرگترین سیستم لیزری جهان فعال شد ...  

 بزرگترین سیستم تابش لیزر در جهان با تابش 192 شعاع لیزر به هسته ای هیدروژنی فعالیت خود را به منظور تولید انرژی پاک آغاز کرد.

تاسیسات احتراقی ملی یا NIF در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا با تابش 192 شعاع لیزری را بر روی چشنی هیدروژنی فعالیت خود را آغاز کرد. حرارت ناشی از تابش این لیزرها انرژی برابر حرارت درونی خورشید ایجاد می کند.

فرایند تولید انرژی در این سیستم همجوشی هسته ای نام داشته و می تواند در عین اینکه میزان زیادی انرژی را از ذره ای کوچک از سوخت به وجود آورد میزان کمتری از زباله های اتمی آلوده به رادیواکتیو نیز تولید خواهد کرد.

هدف از اجرای این پروژه عظیم علاوه بر ایجاد امکان اندازه گیری توانایی سلاحهای اتمی، تولید انرژی پاک نیز عنوان شده است.

به گفته دانشمندان انرژی تولید شده و فرایند صورت گرفته در هسته هیدروژنی که درمعرض تابش لیزرها قرار می گیرد دقیقا مشابه فرایندی است که در ستاره ها رخ می دهد.

NIF به داشتن بزرگترین و قدرتمندترین سیستم لیزری جهان در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور شهرت دارد. تجهیزات این سیستم عظیم با اتصال به کره ای در ابعاد یک خانه مسکونی 192 شعاع لیزری را بر روی هسته ای هیدروژنی متمرکز می کند که نتیجه این تمرکز ایجاد حرارت و فشاری مشابه آنچه درون ستاره ها و سیاره های عظیم وجود دارد، خواهد بود.

انرژی تولید شده در این سیستم عظیم لیزری بسیار بیشتر از انرژی است که برای تاباندن لیزرها به هسته هیدروژنی مورد استفاده قرار می گیرد و همین امر این سیستم را به منبعی پاک و قابل قبول از انرژی تبدیل می کند.

مهر

دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸
ساخت خانه ای در المان که انرژی تولید می کند ...  

 یک "خانه فعال" در یکی از شهرهای دانمارک ساخته شده است که نه تنها در تولید انرژی مورد نیاز خودکفا است بلکه می تواند انرژی مازاد از نیاز خود را هم تولید کند.

 این"خانه فعال" (Active House) مجهز به مجموعه ای از فناوریهای نوآورانه است در "لیستراپ" دانمارک ساخته شده است.

خانه فعال مجهز به یک رایانه مرکزی است که دمای هوای داخلی را کنترل می کند. تولید دی اکسید کربن این خانه صفر است.

قسمتی از سقف این خانه که به طرف جنوب است کاملا از پانلهای خورشیدی و پیلهای فتوولتائیک پوشیده شده است. انرژی جذب شده توسط پانلهای خورشیدی برای گرمای خانه مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که انرژی جمع آوری شده در پیلهای فتوولتائیک به برق تبدیل می شوند.

این رایانه دمای داخلی و خارجی کنترل می کند و به طور خودکار زمانی که لازم باشد پنجره ها را باز کرده و یا می بندد.

براساس گزارش گاردین، صاحبان این خانه انرژی مازاد تولید شده از این پانلها را به مردم منطقه می فروشند.

به گفته دانشمندان، خانه های فعال بسیار مناسب تر از خانه های منفعل (Passive House) هستند. خانه های منفعل در کشورهای اکولوژیکی مثل اتریش، آلمان و کشورهای اسکاندیناوی وجود دارند.

این نوع از خانه ها می توانند نسبت به خانه های معمولی 80 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. این درحالی است که در خانه های فعال به دلیل وجود فناوریهای نوآورانه ای که وجود دارد می توانند مناسب تر باشند چرا که علاوه بر اینکه کاملا زیستی هستند و انرژی خود را تولید می کنند انرژی مازاد نیز عرضه می کنند.

قیمت یک خانه فعال دوخوابه در حدود 570 هزار یورو است. تاکنون 9 خانه فعال در اروپا ساخته شده است.

دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸
گرایش نیروی پلیس به استفاده از انرژی پاک ...  

 بحران انرژی حتی توجه نیروهای پلیس را نیز به خود معطوف کرده است به طوری که نیروهای پلیس بزرگراه در یکی از ایالات آمریکا از صفحات خورشیدی برای تامین نیروی اتومبیلهای خود استفاده می کنند.

پلیس بزرگراه ایالت اوهایو بالغ بر هزار و 150 اتومبیل از ناوگان گشت زنی خود را به صفحات پنج واتی خورشیدی مجهز کرده است.

این اتومبیلهای فورد با استفاده از صفحات خورشیدی جدید می توانند توانایی باطریهای خود را بهبود بخشیده و از میزان مصرف سوخت بکاهند.

این صفحات علاوه بر انرژی باطریها، انرژی مورد نیاز تجهیزات رادیویی و بی سیمها را نیز فراهم آورده و کمک می کند در زمان خاموشی خودرو، باطری آن شارژ باقی بماند.

بر اساس گزارش فوکس نیوز، صفحات خورشیدی بر روی صندوق عقب این اتومبیلهای پلیس نصب شده اند که هزینه تهیه آنها 37 دلار برآورد شده و طول عمری برابر پنج سال خواهند داشت.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸
رشد منابع انرژی تجدید پذیر بیش از منابع فسیلی شد ...  

میزان رشد منابع انرژی تجدیدپذیر در سال 2008 برای اولین بار در دنیا بیش از رشد منابع انرژی قدیمی شد.

 بر پایه چهارمین گزارش سازمان Ren21 فرانسه مربوط به وضعیت جهانی انرژیهای تجدیدپذیر در سال 2008 این منابع انرژی 16 درصد نسبت به سال 2007 افزایش داشتند این در حالی است که منابع انرژی فسیلی در سال گذشته 10 درصد نسبت به سال 2007 رشد داشته است. همچنین انرژی هسته ای دو درصد افزایش را نشان داده است.

از میان انرژیهای تجدیدپذیر، انرژیهای خورشیدی، بادی و انرژیهای حرارتی زمینی در مدت یکسال 6 درصد و انرژی هیدروالکتریک 10 درصد رشد داشته اند.

براساس گزارش واشنگتن انرژی سرویس، رشد تولید جهانی منابع انرژی تجدیدپذیر موجب افزایش 16 درصدی سرمایه گذاریهای این بخش شده است.

تولید انرژی از این منابع 6 درصد در سال 2008 رشد داشته که این رقم در سال 2007 در حدود 4/3 درصد بود.

توان تولید انرژیهای تجدیدپذیر در سطح جهانی از 240 هزار گیگابایت در سال 2007 به 280 هزار گیگابایت در سال 2008 رسیده است این درحالی است که انرژی هیدروالکتریک به هزار و 140 گیگاوات می رسد.

بیشترین رشد تولید انرژی از سوختهای زیستی دیزلی و اتانول بوده است که 34 درصد رشد را نشان می دهند. انرژی بادی با 20 درصد رشد و انرژی خورشیدی با 15 درصد رشد در جایگاههای بعدی ایستاده اند.

مهر

شنبه سی ام آذر ۱۳۸۷
ژاپن نخستین کشتی باری خورشیدی را به آب انداخت ...  
نخستین کشتی باری جهان که با استفاده از انرژی خورشیدی حرکت می کند، در ژاپن به آب انداخته شد.
این کشتی باری که "ائوریگا لیدر" نام دارد و طراحی و ساخت آن را خطوط کشتیرانی نیپون یوسن کی کی و شرکت پخش فراورده های نفتی نیپون برعهده داشتند.

مسئولان شرکتهای سازنده این کشتی اعلام کردند:با استفاده از این کشتی باری عظیم که مجهز به سیصد و بیست و هشت صفحه خورشیدی است و با هزینه بیش از یک میلیون و ششصد و هشتاد هزار دلار ساخته شده است ،6 هزار و 400 دستگاه خودرو را حمل کرد.
این مقامات افزودند: کشتی باری ائوریگا لیدر که شصت هزار و دویست و سیزده تن وزن و دویست متر طول دارد نخستین کشتی بزرگ جهان است که با استفاده از انرژی خورشیدی حرکت می کند.

این کشتی در ابتدا برای حمل و انتقال خودروهای شرکت خودرو سازی تویوتا موتور به نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سامانه انرژی خورشیدی ، با تولید چهل کیلووات انرژی تنها دو دهم درصد از انرژی مصرفی کشتیها را تامین می کند و این درحالی است که مسئولان سازنده این کشتی باری ابراز امیدواری کرده اند این میزان انرژی تولیدی افزایش یابد.

با انتشار گازهای آلاینده هوا ، صنعت کشتیرانی تحت فشار شدیدی به منظور مشارکت در روند تلاش ها برای مبارزه با روند گرمایش زمین قرار گرفته است.

بررسی ها نشان داده است کشتی ها از یک و چهار دهم تا چهار و نیم درصد گازهای آلاینده هوا را تولید می کنند. 

از شبکه خبر

پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۸۷
ایران معادل یک کشور 850 میلیون نفری انرژی مصرف می کند ...  
دکتر محمد عیدیان قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران :

 میزان مصرف انرژی در ایران 70 میلیونی معادل یک کشور 850 میلیون نفری است.
بر اساس اعلام مدیر بین الملل شرکت نفت ، در سال 80 ، 2/15 میلیارد دلار، در سال گذشته 8/87 میلیارد دلار و در 6 ماهه ابتدای امسال 9/43 میلیارد دلار انرژی مصرف کرده ایم.
میزان مصرف انرژی در کشور ما معادل یک کشور 850 میلیون نفری است و این در حالی است که جمعیت کشور ما 70 میلیون نفر است .

مصرف انرژی تا سال 1400 در کشور ما در وضعیت هشدار دهنده ای قرار خواهد داشت.  در سال چهار میلیون و 300 هزار بشکه نفت مصرف می کنیم و این میزان مصرف در مقایسه با تولید نفت به میزان 4 میلیون و 125 هزار بشکه بسیار زیاد است ، پس به طور قطع می توان گفت که در آینده روی انرژی نفت نمی توان حساب باز کرد.

در نیروگاههای موجود ، 50 هزار مگا وات نیروی نصب شده داریم و حدود 5/4 میلیارد لیتر گازوئیل، 8 میلیارد لیتر نفت کوره و 35 میلیارد متر مکعب گاز مصرف می کنیم، در حالی که راندمان تولید حدود 5/35 درصد است.

دانشمندان معتقدند 90 درصد انرژی مصرفی حاصل از سوخت های فسیلی را می توان از زمان استخراج تا مرحله نهایی صرفه جویی کنیم اما در تهران مثلا در مورد بنزین روزانه 15 میلیون لیتر مصرف می شود، در حالی که اگر مشکل احتراق سیلندر ماشین ها را برطرف کنیم 50 درصد صرفه جویی کرده ایم .

در مرحله تولید انرژی نیز 8 درصد تلفات شبکه و 16 درصد تلفات توزیع داریم ، در حالی که کشور کره فقط 5/4 درصد اتلاف انرژی در این بخش دارد و در کل دنیا نیز حداکثر اتلاف 8 درصد انرژی پذیرفته شده است.

چنانچه دولت حساب ارزی در بانک مرکزی باز کند و اختیار آن را به دست ستاد تبصره 13 بدهد و قانونی بگذارند که از محل صرفه جویی انرژِی بتوانند هزینه بهینه سازی نیروگاه ها و شبکه توزیع و انتقال را بپردازند ، اقدامی قابل انجام است و با محاسبه ای ساده در 8 سال برداشت از محل صرفه جویی می توان هزینه های کل پروژه ها را پرداخت کرد و در کنار آن ازتجارب سایر کشورها نیز استفاده کرد.

بین قیمت نفت ، قیمت انرژی و مصرف ما پارادوکس وجود دارد . 15 سال است که در دنیا استفاده از لامپ رشته ای منسوخ شده و لامپ های غیر حرارتی آمده است اما در این 15 سال به دنبال این موضوع نرفتیم ، در حالی که اگر لامپ کم مصرف را جایگزین کنیم 70 تا 75 درصد مصرف انرژی کاهش می یابد .

به دلیل آن که مصرف انرژی در یخچال های ما برچسب مصرف انرژی A ندارد میزان مصرف در یخچال ها تا 5/2 برابر افزایش می یابد و به طور کلی میزان مصرف انرژی در ایران 6 برابر اروپاست.

با همکاری همه جانبه کاهش مصرف انرژی در کشور قابل انجام است و  در 6 ماهه ابتدای امسال با همکاری شهرداری و وزارت نیرو و کارهایی که در پارک ها و ساختمان های اداری انجام شد ، رشد مصرف به 9 دهم درصد رسید که این نشان می دهد که با هماهنگی های عمومی در جامعه می توان کارهای بزرگی را انجام داد.

کشور ما سرشار از انرژی های مختلف است و فقط باید آنها را شناخت و به درستی از آن استفاده کرد

دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۷
نمایش قدرت انرژی خورشیدی در سال آینده ...  


هواپیمای تمام خورشیدی Solarimplse به منظور نمایش قدرت بی نهایت انرژی خورشیدی تا 5 ماه دیگر پرواز آزمایشی خود را آغاز خواهد کرد.


 هواپیمای خورشیدی "Solarimplse" که اختراع آن تحولی بزرگ را در دنیای هوانوردی به وجود آورد، اولین پرواز آزمایشی خود را در ماه آوریل سال آینده- 5 ماه دیگر- در سوئیس انجام خواهد داد.

از دیگر برنامه های این هواپیمای خورشیدی، پرواز به دور دنیا است که در سال 2011 و در ماه می آغاز خواهد شد.

Solarimplse با استفاده از انرژی خورشیدی و بدون نیاز به سوختهای رایج فسیلی کوچکترین آلودگی ایجاد نکرده و قادر خواهد بود با استفاده از منابع ذخیره انرژی در شبها نیز به مسیر خود ادامه دهد.

به گفته طراحان Solarimplse، این هواپیمای تک سرنشینه با پرواز شبانه روزی خود با استفاده از انرژی پاک خورشیدی و بدون تولید آلودگی، توانایی بالقوه و بیکران این انرژی را به نمایش خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش زی نیوز، برای تامین انرژی حرکتی هواپیما، سطح زیرین بالهای Solarimplse از لایه های قابل انعطاف خورشیدی و سطح رویی آن از سلول های خورشیدی محافظت شده تشکیل شده است و برای افزایش و بهبود خصوصیت آیرودینامیک هواپیما، طراحان آن طول بالها را 61 متر طراحی کرده اند.
خبرگزاری مهر
دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷
تولید سوخت از جلبك ...  

محققان درصددند از جلبك سوخت تولید كنند.


 یكی از مسوولان گروه تحقیقاتی نوآوری در انرژی گفت : در آینده جلبك ها به عنوان منبع تولید سوخت مورد استفاده گسترده قرار خواهند گرفت .
هم اكنون در آزمایشگاه از هر گالن جلبك حدود نیم گالن یا بیشترسوخت تولید می شود.
این گروه كه از بیش از سی دكتر در رشته های مرتبط تشكیل شده است ، اعلام كرد : می توان از این روش سوختی تولید كردكه بهای هر گالن آن كمتر از دو دلار باشدكه با بنزین استحصال شده از نفت خام با بیش از چهار دلار در هر گالن رقابت می كند.

سوخت اولیه تولید شده از جلبك ها با چند فرآیند ساده شیمیایی به سوخت قابل استفاده در خودروها و دیگر گرم كننده ها تبدیل می شود.

یكی از مسوولان این گروه گفت : بسیاری از شركت های بزرگ تلاش می كنند ، تا كنترل سوخت را به دست بگیرند ، اما با این روش مردم می توانند با تهیه دستگاه های مخصوص ، سوخت مورد نیازشان را تولید كنند.
شبکه خبر
سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷
نروژ انرژی باد را جایگزین نفت می‌کند ...  

 موضوع : انرژی

نروژ  که برای آینده بدون نفت آماده می‌شود، به طور فزاینده‌ای به استفاده از نیروی باد در خط ساحلی‌ طولانی‌اش به عنوان منبع انرژی جایگزین روی می‌آورد.

 معاون وزیر نفت و انرژی نروژ در این باره گفت: "نقشه‌برداری باد نشان می‌دهد که نروژ یکی از مناسب‌ترین محل‌ها برای استفاده از نیروی باد چه در مناطق ساحلی و چه در دریا است."

با این وجود این کشور منطقه اسکاندیناوی که یکی از صادرکنندگان عمده نفت و گاز است، هنوز از لحاظ استفاده از این منبع طبیعی فاصله زیادی با کشورهای دیگر دارد.


... ادامه مطلب